![jelena-tomasevic1]()
U rijaliti Srbiji sve češće čujemo da je ozbiljna pop muzika u velikoj krizi, kao što je u turbulentnim devedesetim, pojavom turbo folka, bila rok muzika. To bi značilo da će, jednoga dana, ostati par njih koji će je izvoditi i neće dozvoliti da ih instant slava promeni i poremeti.
Među njima sigurno će biti i Jelena Tomašević – Bosiljčić. Ona, zasigurno, ni po koju cenu neće otići na pogrešnu stranu jureći novac i instant slavu. Jelena drži do sebe, nastupa samo onda kada nađe za to dobar razlog.
Ovih dana uveliko promoviše svoj drugi studijski album „Ime moje“, snima emisije drugog ciklusa „Pinkove zvezdice“, uživa u slobodnom vremenu koje najčešće provodi u društvu najvoljenijih, supruga-glumca Ivana Bosiljčića i kćerke Nine.
U razgovoru za naš dodatak, krenuli smo „ćirom“ od rodnog Kragujevca, preko gimnazijskih dana, došli do pobede u „3 K Duru“, da bi se zaustavili u Beogradu, u kojem živi i stvara svoju umetnost ostajući dosledna svom stavu i ubeđenju da je trenutna kriza prolazna, da će prave vrednosti doći na svoje mesto, a njeno ime i pojava dobiti adekvatan značaj u godinama koje dolaze.
Kakvo dete si bila, u kakvoj poordici odrasla?
„Bila sam veoma živahno i veselo dete. Ponekad vrlo nemirno… Moj stariji brat Darko igrao je fudbal sa svojim drugarima, a ja sam uvek morala da budem deo ekipe i stalno sam zbog toga imala modrice po nogama.“
Po čemu pamtiš atmosferu u roditeljskom domu, u vreme odrastanja?
„Otac je bio strog, a mama je balansirala između njega i dece. Ona se retko ljutila, ali kada bi se to desilo, znala bih da sam prevršila svaku meru. A tata je bio preventivno strog. U stvari, više je kod njega bilo tradicionalnog i konzervativnog, da se poštuje njegova reč, nego što je bila strogoća u pravom smislu te reči. Takvo tatino vaspitanje ostavilo je traga u meni, pa ja sada podsećam na njega, imam slične stavove, stege… Ali, u principu, nikad nam ništa nije branio, uvek nam je kuća bila puna društva, a mene je uvek podržavao da se bavim muzikom jer to je njegova neostvarena ljubav. On je fantastično pevao i da se profesionalno bavio time ubeđena sam da bi danas bio u rangu sa najboljim i najvećim pevačima! Bio je vanserijski pevač, kratko je pevao u KUD „Abrašević“. Šteta, zaista… Eto, brat i ja smo nasledili od njega taj talenat i mislim da je tata sad veoma srećan što se meni napokon ovakve stvari dešavaju, jer zna koliko sam se borila, koliko sam bila istrajna u svemu tome. On se sad kroz mene ostvaruje i živi svoje snove. Roditelji su, bez obzira na svoje struke eloktrotehničara i medicinske sestre, oboje muzicki nadareni, pa su takozvana pevačka takmičenja kod nas uvek bila organizovana. Često sam pobeđivala, a volela sam i da „snimam spotove“ i da se presvlačim bezbroj puta, dok bi me moj brat snimao kamerom iliti vazom za cveće :-).“
Priseti se malo svog đačkog doba, neke anegode iz tog perioda?
„Bila sam mali štreber, volela sam sve da znam. Imala sam uvek mnogo obaveza, ali sve sam postizala. Ne znam kako, ali uspevala sam i da učim i da idem na folklor, na putovanja. Bila sam društvena, ali volela sam da imam dobre ocene. Bila je to neka vrsta samodokazivanja. I u školi sam umela da iskoristim pevanje, ali samo za dobrobit odeljenja. Mislim da sam bila osmi razred kada se pojavio film „Titanik“, a pesma Selin Dion „My Heart Will Go On“ osvojila svet. Naša nastavnica fizike, koja je bila veoma stroga, obožavala je tu pesmu, i onda bi moji drugari nju zamolili da ja pevam, a kad god bih otpevala nastavnica bi se zaplakala i ništa od časa! Ipak, to mi nije pomoglo da imam pet iz fizike, samo četiri.
Potom sam završila Prvu kragujevačku gimnaziju, društveno – jezički smer, upisala Filološki fakultet u Kragujevcu, gde sam jos uvek apsolvent na grupi za engleski jezik i književnost. Završila sam i Fakultet za kulturu i medije u Beogradu.
I u osnovnoj i u srednjoj skoli bila sam odličan đak, volela sam da pevam od malena, pa sam tako već u prvom razredu krenula u KUD Abrašević u Kragujevcu, prvo igrala u folkloru, a potom počela da pevam izvorne pesme i postala najmlađi vokalni solista u istoriji tog KUD-a.
Uporedo sam pevala i na raznim dečijim festivalima i konstatno sam razvijala svoju ljubav prema muzici. Kada sam otkrila Vitni Hjuston i Maraju Keri, bilo je jasno ko su mi idoli. Kasnije se taj spisak proširivao.“
Kada si imala prvi javni nastup?
„Prvi javni nastup bio je u prvom razredu osnovne skole, kada sam pobedila na dečijem takmicenju Šarenijada. Pevala sam pesmu grupe Zana „Nisam, nisam devojka tvoga druga“, sa sve koreografijom. To je ujedno bio moj prvi honorar u vidu kasetofona i zlatnih mindjušica. :-)“
Šta ti je donela pobeda u „3K – duru“, da li je to takmičenje preteča svih današnjih takmičenja za nove muzičke zvezde u kojem si i sama član žirija?
„3k-dur je bilo prvo takmičenje za mlade talente, koji se dešavao u malenom studiju 3. kanala RTS-a, ali je odisalo pravim kvalitetima, odličnim pevačima i bendom Neverne bebe, koji je uživo pratio sve nas. To takmičenje mi nije donelo velike materijalne koristi, ali zato jeste poslovna poznanstva sa Kornelijem Kovačom, Vladom Georgijevim, Aleksandrom Kovač, Zdravkom Čolićem i Željkom Joksimovićem.
Inace, još jedna uspešna Kragujevcanka je prosla kroz „3k dur“, Marija Šerifović. Najveci kompliment sam dobila od legendarnog Točka iz kragujevačke grupe „Smak“ koji me je u velikom finalu 3k dura nazvao „Jelena Hjuston“.
Prvi put sam se prijavila čini mi se 1998, ali su me odbili uz obrazloženje da sam mnogo mlada. Bila sam veoma tužna. Sledeću audiciju sam prošla, ali zbog bombardovanja emisija nije snimljena ni te, a ni sledeće godine. I, konačno, treća sreća: 2001. godine organizovane su audicije u većim gradovima Srbije, došli su u Kragujevac, prijavila sam se i prošla. Jedna emisija, druga, treća, i stigla sam do četvrte, koja je značila superfinale. Pevala sam „I Will Always Love You“ od Vitni Hjuston, u žiriju su bili Kornelije Kovač, Tanja Jovićević i Vlada Marković. Pobedila sam i to ću pamtiti celog života, jer sam bila toliko srećna, toliko sam želela pobedu, ne mogu da opišem taj trenutak sreće. Kao da sam osvojila svet! Nijedan uspeh koji je došao posle toga ne može da se meri sa tim, jer doživela sam ga sa 18 godina, u trenutku kad je možda bilo najpotrebnije dokazivanje i potvrda mog talenta. Bio je radni dan kad smo snimali emisiju, bila sam veoma bolesna, imala sam blago zapaljenje pluća. Dvoumila sam se da li uopšte da idem u Beograd, ali mama i tata su rekli da moram, pa makar bila poslednja. Moje odeljenje, njih 38, organizovalo se, svi su došli, a ja nisam znala da će oni biti u studiju. Kad sam ih videla… odmah sam počela da plačem! To je bilo navijanje kao na nekom rok koncertu, imala sam ubedljivo najveću podršku. Fenomenalno je bilo.“
![jelena-tomasevic2]()
Saradnja sa Željkom Joksimovićem i Borom Dugićem, da li je to bila prekretnica u tvom životu?
„Nagrada za trijumf u „3K duru“ trebalo je da bude album za PGP, ali obećani CD nikad nisam snimila… Ipak, nisam prestala da verujem da mi je mesto u muzici. Albuma nije bilo, ali krenuli su festivali na kojima sam osvajala nagrade, a onda je usledio poziv Vlada Georgieva i postala sam član njegovog pratećeg benda. Mnogo mi je značila ta godina dana, koliko sam sarađivala sa Georgievim, kao njegov prateći vokal. On je baš u to vreme izdao drugi album i krenuo sa koncertima, tako da sam ja iz prikrajka videla šta znači velika mašinerija. Veliko iskustvo je bilo raditi sa Vladom, a stekla sam i velike prijatelje.
Ponikla sam u Abraševiću, baš kao Bora Dugić, gde sam ga upoznala kao dete, a često sam sa pevačkom grupom Smilje, gostovala na njegovim koncertima. Bora je, osim što je pratio moj muzički razvoj od malih nogu, naš porodični prijatelj.
Ispostavilo se da je Željko Joksimović imao najviše sluha za mene. Umeo je da prepozna moj senzibilitet i da mi pomogne da dobijem svoj pečat, svoj stil po kojem sam prepoznatljiva. Ta simbioza izvorne i pop muzike, koju je uradio Željko, pokazala se kao idealna za mene. Ne kažem da se u budućnosti neću menjati, sigurno hoću, ali važno je da sam postavila jak temelj na kojem ću da gradim karijeru.
Pesmu „Jutro“, sa kojom sam pobedila na „Beoviziji“ 2005. , Željko Joksimović napisao je upravo za mene:.
– Evo, poslušaj je. Ako je ti ne želiš, niko drugi je i neće pevati – rekao mi je Željko pre nego što mi je pustio pesmu.
Istog trenutka znala sam da je „Jutro“ njeno! Saradnja nas dvoje je dalje nastavljena, usledila je još jedna pobeda na „Beoviziji“, šesto mesto na „Pesmi Evrovizije“ i dugo sanjani album prvenac. Put uspeha je širom otvoren…“
Kako je izgledalo tvoje preseljenje iz Kragujevca u Beograd, da li je bilo teško napustiti ušuškanost porodičnog doma i doći u novu, mnogo veću sredinu?
„Kada sam se preselila za Beograd, bilo mi je teško, jer sam ostavila ceo svoj život u Kragujevcu i svakog vikenda sam dolazila kući. Ta faza je dugo trajala, sve dok nisam izgradila prijateljske odnose po Beogradu. Prvi album je dugo nastajao, ali se ispostavilo da je napravio pravi bum u muzičkom svetu po svom izlasku.
Prvi veliki hit je svakako predivna kompozicija Jutro. Pre ove, snimila sam i sjajne pesme Rastka Aksentijevića, koje su nekako ostale u međuprostoru i zbog toga sam odlučila da ih obradim i stavim na svoj drugi album, kako bi ih čula i moja nova publika.“
![jelena-tomasevic3]()
Često si bila učesnik mnogih festival, znači li da će pobednička pesma poneti epitet najvećeg hita?
„Volela sam da pevam na festivalima i često sam osvajala nagrade, uspešno predstavljala zemlju na internacionalnim festivalima, ali svakako da su mi obe pobede na Beoviziji, sa pesmama Jutro i Oro, kao i učešće na Evroviziji bile najznačajnije, što se tiče karijere.
Ne mislim da je pobednička pesma najveći hit, desi se da poslednja pesma bude slušanija od prvoplasirane, imamo primer „Osvajača“ i mega hita „Vino crveno“. Bili su poslednji, a sa tog festivala, jedino se do danas sluša njihov hit.“
Posebno mesto u tvom životu i karijeri zauzima Evrovizija, kako ti gledaš na taj festival, s obzirom na sve više zamerki i loših komentara na račun izvođača i kompozicija?
„Evrovizija je veoma bitno iskustvo za pevača, pogotovo ako ste na početku karijere. Pevati pred višemilionskim auditorijumom, na takvoj raskošnoj bini i imati medijsku pažnju, kakvu samo poželeti možete, dragoceni je doživljaj.
Kada sam ja predstavljala Srbiju u Beogradu, bilo je naročito uzbudljivo. A sa svojom pesmom „Oro“, obišla skoro sve zemlje Evrope, pevajući na koncertima koje organizuju fanovi Evrovizije.“
Ima li zdrave konkurencije u srpskoj pop muzici? Družiš li se, osim sa kumom Mari Mari, još sa nekim koleginicama?
„Mogu se pohvaliti odličnim odnosima sa svojim kolegama. Sa Željkom Joksimovićem sam saradnik i prijatelj punih 10 godina, Mari Mari je moja kuma i to prijateljstvo traje takodje 10 godina, sa Saletom Kovačevićem,Sergejem Ćetkovicem sam jako dobar prijatelj, pa sam dokaz da su moguća prijateljstva medju kolegama na javnoj sceni.. Naravno, svoje prijatelje iz detinjstva čuvam kao izuzetnu dragocenost i skoro sa svima sam se okumila.”
Koji repertoar izvodiš na svojim nastupima? Postoji li neka pesma kolege za koju si rekla, eh, što nije moja?
„Osim svojih pesama, volim da otpevam i nešto što ja privatno volim da slušam , pa sam tako u svoj repertoar uvrstila Beyonce, Adele,Rihannu… Pesmu „Zlatni dan“, koju je komponovao Kornelije Kovač, izuzetno volim,čak sam sa njom predstavljala Srbiju i Crnu Goru na Slavjanskom bazaru u Belorusiji 2003. god. Toliko puta sam je pevala i na televiziji i na koncertima , da je doživljavam kao svoju.“
Novi album „Ime moje“ pojavio se posle duže pauze… kako je nastajao, ko su saradnici?
„Album Ime moje nastao je spontano, kao skup pesama koje sam dobila na poklon od svojih kolega: Mari Mari,Sergeja Ćetkovića,Emine Jahović, Darka Dimitrova, Aleksandre Milutinović i Gorana Kovačića.
Moja obaveza je bila da ih podelim sa svojom publikom. Takođe, na albumu se nalaze i singlovi koji su izlazili u međuvremenu od prvog do drugog albuma. Za sada sam jako zadovoljna reakcijama publike. Pesma Ime moje proglašena je za hit meseca avgusta Naxi radija i časopisa 24 sata, a najprodavaniji album u avgustu je Ime moje. Veoma sam srećna zbog toga.“
Koliko je naporno biti deo žirija u takmičenju „Pinkove zvezdice“, a koliko ti taj posao pričinjava zadovoljstvo?
„Zaista sam prezadovoljna svojim učešćem u „Pinkovim zvezdicama“, jer sam svojim prisustvom podržala razvijanje natprosečnih talenata i prisustvovala sam vanvremenskim interpretacijama. Deca su oduševila ceo region i doživeli smo kolektivno nadahnuće
Prema svakom detetu se odnosim onako kao što bih prema svojoj Nini u tom uzrastu i pod takvim okolnostima“
Koliko te dotiču natpisi o tome da su Goca i Leontina jedan tabor, a ti si sama u pauzama?
„To su proizvoljni intrigantni natpisi žute štampe, koji su se pojavili pred super finale zvezdica, u kojima nema trunke istine. Svi u žiriju smo u sjajnim odnosima, u pauzama ručamo zajedno, sumiramo utiske i zabavljamo se. Hari i ja vam spremamo jedan odličan duet, koji ćete uskoro moći da čujete.“
U braku si već četiri godine sa glumcem Ivanom Bosiljčićem. Kruna vaše ljubavi je kćerka Nina? Koliko si se promenila od trenutka kada si Ivanu izgovorila sudbonosno da?
„Upoznali smo se odavno, ali zaljubili mnogo kasnije. Kada nekoga zavolite, teško je opisati razloge, a da nisu samo karakter, dobar izgled, duhovitost, duhovnost. To su neke više sfere.
Za ove četiri godine, koliko smo u braku, sjajno smo se organizovali i dobro se uklapamo u obeveze jedno drugom. Obično, kada ja imam puno da radim, Ivan ne radi i obrnuto, pa je uvek jedno od nas dvoje sa Ninom. Kada se desi da smo baš oboje zauzeti, naša prijateljica Mirjana je tu da nam priskoči u pomoć.
Nina je veselo i radoznalo dete koje po ceo dan peva i recituje. Ima talenta,koji će se tek razvijati kako bude odrastala, ali pitanje je šta će je interesovati u životu i čime će želeti da se bavi. Imaće našu podršku šta god da odabere. Sada kreće u vrtić i jako se raduje tome.“
![jelena-tomasevic4]()
Kako izgleda slobodno vreme tokom kojeg ste non-stop zajedno, budući da se tokom godine često i razdvajate zbog prirode vaših profesija?
„S obzirom na to da je Ivan uglavnom na snimanjima i igra predstave, slobodno vreme nam je veoma dragoceno. Svaki takav trenutak provodimo zajedno sa Ninom. Obožavamo da šetamo Košutnjakom ili pored reke, idemo u igraonicu ili uživamo kod kuće. Ona se ovog leta vezala više za tatu, tako da mi je već sada jasno ko joj je draži.
Primetila sam da ima drugačiji odnos prema tati. Na primer, ako slučajno padne u njegovom prisustvu, ustaje kao da se ništa nije desilo. Ukoliko ja naiđem, i za najmanju ogrebotinu počinje odmah da plače. Sećam se da sam i sama radila to isto kad sam bila mala jer mama je ipak najbolje rame za plakanje.“
Da li bi volela da Nini rodiš brata s obzirom na to da ti sa svojim bratom imaš divan odnos?
„Svakako planiramo proširenje porodice. U stvari planiranje je u ovom kontekstu pogrešan izraz, jer se takvi planovi kuju sami od sebe. Nina će sigurno biti srećnija sa sestrom ili bratom. Moje detinjstvo ne bi bilo isto bez mog bata Darka s kojim bih volela da snimim neku lepu duetsku pesmu.“
Sukobljavate li se Ivan i ti oko načina vaspitavanja ćerke?
„Načelno imamo isti stav o vaspitavanju deteta. Očinska i majčinska energija prirodno se razlikuju, ali je divno kako se međusobno upotpunjuju.“
Oboje odlično izgledate, smršali ste, hranite se zdravo, kako ste i kada odlučili da se okrenete vežbanju?
Verovao ili ne, uopšte nije reč o estetici, nego o borbi za opstanak. (Smeh) Da bih uspela da budem majka, žena, član žirija i pevač, potrebna mi je ozbiljna kondicija, a u našoj zemlji postoji samo jedan čovek koji je u kratkom roku i s naučnom stručnošću mogao da mi obezbedi kondiciju vrhunskog sportiste. To je prof. dr Duško Ilić, osnivač Akademije zdravog života Profex, zadužene za rad sa sportskim šampionima.
Počela sam da vežbam i za nekoliko meseci stekla sam čelično zdravlje, a kao bonus dobru liniju. Sve vam je jasno ako kažem da se na treninzima susrećem s našom aktuelnom šampionkom u tekvondou, fenomenalnom Milicom Mandić.“
Čime se ljubav neguje i „hrani“?
„Ljubav se neguje poverenjem, nežnošću i brigom o onom drugom, za ljubav se bori. Ljubav se ne podrazumeva.“
TEKST : MARIO BADJUK
FOTO : MILOŠ NADADŽDIN, PRIVATNI ARHIV